Vedené a konzultované diplomové práce
Aktualizace © 04.08.2010
Bořil J. Analýza a porovnání vlastností statického a astatického autopilota, diplomová práce, K206, Univerzita obrany, 2010
Obsahem práce je odvodit matematické modely podélného pohybu letounu v prostoru pro statický a astatický autopilot v analytickém vyjádření i ve stavovém popisu, vytvořit počítačové modely s variacemi koeficientů. Diplomant vycházel z podélného pohybu při aproximaci pomalým pohybem - stabilizací rychlosti pomocí výškového kormidla. Pro toto zjednodušení se podařilo odvodit matematické modely statického i astatického autopilota, jak pro analytický popis, tak i pro stavový popis, jejichž funkci následně ověřil pomocí programu Matlab - Simulink. Pro dané matematické odvození byly vytvořeny počítačové modely a na nich pak variace koeficientů. Výsledkem práce jsou nejlépe nastavené hodnoty koeficientů zpětných vazeb obou typů autopilotů, které by mohli být použitelné i v praxi a porovnání obou způsobů popisu pohybu letounu v prostoru (analytického, stavového).
Vedoucí DP: |
Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., Univerzita obrany |
Kičina, A.: Bezdrátový přenos dat ze senzoru, Diplomová práce, ÚR-FEKT VUT Brno, 2008
Diplomová práce je zaměřená na bezdrátový přenos dat ze senzorů. Jsou v ní popsané různé standardy bezdrátového přenosu dat pre potenciálně využití a možnosti realizace rozhraní mezi daty ze senzorů a jejich přenosem. Těžiště práce je v detailním popise celého systému spolu s vytvořenými obslužnými programy. V závěru jsou shrnuty dosažené vlastnosti realizace.
Vedoucí DP: |
Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., Univerzita obrany |
Diblík, J.: Měření vibrací, Diplomová práce, ÚR-FEKT VUT Brno, 2008
Diplomová práce se zabývá principy měření vibrací pomocí měřičů zrychlení, tzv. akcelerometrů a jejich užitím pro výrobu přípravku pro měření vibrací se zaměřením na moderní integrované digitální akcelerometry. V úvodní části jsou popsány možnosti měření zrychlení a vibrací za pomoci dostupných technických prostředků s ohledem na místo a účel nasazení. V praktické části jsou změřeny charakteristiky použitého snímače zrychlení, je navržen a vyroben přípravek pro měření zrychlení a jsou změřeny a graficky interpretovány zrychlení a vibrace několika pokusných objektů.
Vedoucí DP: |
Ing. Viera Biolková, VUT Brno, Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., Univerzita obrany |
Šlampa. P.: Tlumiče rychlých kmitů v systémech AŘL - výukový program, Bakalářská práce, K206, Univerzita obrany, 2007
Bakalářská práce obsahuje v první části teoretický rozbor tlumení rychlých kmitů vyskytujících se při automatickém řízení letu, popis jednotlivých principů tlumení rychlých kmitů v podélné i stranové rovině. Druhá část se zabývá samotným výukovým programem a jeho realizací. Obsahuje stručný popis programu Flash MX, zvoleného na základě předchozího ročníkového projektu. Následuje popis postupné realizace projektu od určení struktury programu po jeho vyexportování do spustitelného souboru.
Vedoucí BcP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing. Radek Bystřický |
Bilko, D.: Simulace dynamických systémů, Bakalářská práce, ÚR-FEKT VUT Brno, 2007
Bakalářská
práce se zabývá simulací dynamických systémů v programu Matlab Simulink.
Dynamickým systémem je v tomto případě pohybující se letadlo v ose y tedy
podélný pohyb. Simulace je zaměřena na změnu sklonu letounu a změnu jeho
rychlosti v závislosti na změně výchylky výškového kormidla a tahu
motoru. Cílem práce bylo vytvořit simulační program pro tyto proměnné s
nastavením jejich maximálních výchylek a s možností změn parametrů
letounu v průběhu simulace.
Vedoucí BcP: |
Ing. Viera Biolková, VUT Brno, Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., Univerzita obrany |
Sztefek, J.: Model chování dynamických systémů, Bakalářská práce, ÚR-FEKT VUT Brno, 2007
Bakalářská
práce se zabývá návrhem algoritmu pro matematický popis dynamického
systému zapsaného ve stavovém popisu., který umožňuje měnit koeficienty
stavových matic A,B. Algoritmus je naprogramován v prostředí MATLAB-SIMULINK.
Dynamickým systémem v této práci je stranový pohyb letounu v prostoru.
Vytvořený program se nezabývá pouze změnou koeficientů stavových matic,
ale také se zabývá automatickou změnou těchto koeficientů, když zkoumaná
výstupní funkce přesáhne zadanou mez. Práce je také zaměřena dynamickými
vlastnostmi letounu, odvozením rovnic, linearizací a úpravou stranového
pohybu. V neposlední řadě se ještě zaměřuje na rozbor a aproximaci
stranového pohybu. Práce je doplněna o detailní popis vytvořeného programu
a návodu pro práci s programem, což umožňuje jeho snadnější použití
neznalým osobám.
Vedoucí BcP: |
Ing. Viera Biolková, VUT Brno, Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., Univerzita obrany |
Dvořák, R.: Návrh měřícího řetězce pro digitalizaci analogového signálu ±30V, Diplomová práce, ÚR-FEKT VUT Brno, 2007
Diplomová práce obsahuje návrh a realizaci měřícího řetězce pro digitalizaci analogového signálu s napětím v rozsahu +/- 30V, a zobrazení jeho průběhů na PC. Jsou zde popsány možnosti řešení a podrobně popsán návrh a realizace vlastního přípravku. Pro realizaci byla vybrána možnost se sigma-delta AD převodníkem s galvanickým oddělením v pouzdře obvodu. Přípravek pracuje v offline režimu, vstupní signál je nejdříve ukládán do statické paměti RAM a poté přenesen do PC. Zde je následně filtrován a zobrazen. Přípravek byl založen na AD sigma-delta převodníku AD7401 druhého řádu, SRAM paměti jako paměti vzorků, pro komunikaci byl použit FTDI čip pro USB a pro řízení procesor ATMEGA16. Práce byla navržena na cenu Siemens – Werner von Siemens Excellence Award 2007
Vedoucí DP: |
Ing. Viera Biolková, VUT Brno, Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., Univerzita obrany |
Nechvátal, L.: Návrh a realizace číslicového filtru typu FIR v jednočipovém mikroprocesoru řady 8051, Diplomová práce, ÚR-FEKT VUT Brno, 2007
Diplomová práce se zabývá návrhem a realizací číslicového filtru typu FIR. Nejprve jsou popsány vlastnosti číslicové filtrace signálů a způsoby číselného vyjádření signálů a koeficientů v číslicových filtrech včetně vlastností jednotlivých způsobů. Poté následuje návrh jednoduchého číslicového filtru, na kterém se ověřují základní vlastnosti a přesnost výpočtu. Na základě těchto poznatků je navržen finální filtr typu FIR, splňující požadavky zadání. Do tohoto filtru jsou implementovány tři frekvenční charakteristiky a jejich správnost ověřena laboratorním měřením.
Vedoucí DP: |
Ing. Viera Biolková, VUT Brno, Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., Univerzita obrany |
Drápal, A.: Modul ovládání krokového motoru (Control Module of Stepper Motor), Diplomová práce, K206, Univerzita obrany, 2006.
Diplomová práce je zaměřena na realizaci ovladače krokového motoru s vysokým stupněm mikrokrokování. Obsahuje teoretický rozbor principu mikrokrokování, výběr obvodových prvků a realizaci modulu pro ovládání krokového motoru v režimu mikrokrokování. Ve spojení s mikroprocesorem ADuC812 a jeho programovým vybavením byl realizován a odzkoušen počet mikrokoků od 36 do 80.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jiří Pařízek,CSc. |
Janů, J.: Matematický základ číslicových filtrů typy FIR (Mathematical Fundament of the FIR Type Digital Filters), Diplomová práce, K206, Univerzita obrany, 2006.
Diplomová práce se týkající se číslicových filtrů typu FIR se zabývá matematickým popisem číslicových filtrů s konečnou odezvou, rozborem přesnosti výpočtu těchto filtrů a na konkrétním příkladu ukazuje postup při konstrukci filtru typu FIR.
Vedoucí diplomové práce: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
|
Bublán,
L.: Indikátor
přítomnosti
zemního plynu
Diplomová práce obsahuje návrh a realizaci "ručního" přístroje, který je schopen měřit koncentraci zemního plynu v rozsahu 100 ppm až 5000 ppm s minimálním odhadovaným rozlišením 8 ppm (Parts per milion).Výslednou změřenou koncentraci plynu zobrazuje na LCD displeji a umožňuje odesílat změřené údaje do PC po sériové lince. Práce obsahuje principy měření koncentrací plynů, výběr vhodného čidla, jeho připojení k jednočipovému mikroprocesoru ADuC812, rozbor linearizace nelineární charakteristiky čidla, popis programového vybavení i dosažené výsledky. Indikátor je schopen dostatečně přesně měřit při relativní vlhkosti 40 % až 100 %.
Vedoucí DP : |
Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., Univerzita obrany |
Pedagogický vedoucí: |
Ing. Viera Biolková |
Kančo,
J.: Modul ovládání krokového
motoru,
Bakalářská práce, ÚR-FEKT VUT Brno, 2006.
This tutorial covers the basic principles of stepping motors and stepping motor control systems and the electronics of the basic control systems. For some applications, there is a choice between using servomotors and stepping motors. Both types of motors offer similar opportunities for precise positioning, but they are different in a number of ways. In making a choice between steppers and servos, a number of issues must be considered; which of these will matter depends on the application. Servomotors require analog feedback control systems of some type. Stepping motors can be used in simple open-loop control systems. These are adequate for systems that operate at low accelerations with static loads, but closed loop control may be ideal for high accelerations, particularly if they involve variable loads. If a stepper in an open-loop control system is overtorqued, all knowledge of rotor position is lost and the system must be reinitialized, servomotors are not subject to this problem.
Vedoucí DP : |
Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., Univerzita obrany |
Pedagogický vedoucí: |
Ing. Viera Biolková |
Šimonek, J.: Základy automatického řízení letu - výukový program, Bakalářská práce, K206, Univerzita obrany, 2005
Bakalářská práce obsahuje v první části teoretický rozbor souřadnicových soustav používaných při automatickém řízení letu, popis jednotlivých soustav pro normy GOST a ICAO a vzájemnou závislostí mezi soustavami. Součástí teoretické části je rovněž řešení způsobu převodu souřadnicových soustav mezi oběma normami, které zahrnuje také matematické rovnice pro přepočet tohoto rotačního pohybu. Druhá část se zabývá samotným výukovým programem a jeho realizací. Obsahuje stručný popis programu Flash MX, zvoleného na základě předchozího ročníkového projektu. Následuje popis postupné realizace projektu od určení struktury programu po jeho vyexportování do spustitelného souboru.
Vedoucí diplomové práce: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing. Radek Bystřický |
Hrdlička,J.: Číslicová regulace otáček třífázového motoru, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2004.
Diplomová práce obsahuje návrh a realizaci laboratorního přípravku číslicového řízení otáček třífázového motoru s použitím frekvenční řízení otáček. Systém obsahuje zapojení řídícího obvodu s mikroprocesorem ADuC812 pro vytváření a regulaci řídících signálů a zapojení výkonové části s obvody L6203, která je tímto řídícím obvodem řízena. Ke stabilizaci otáček je navržena zpětná vazba, která přivádí do mikroprocesoru informaci o skutečných otáčkách. Diplomová práce dále obsahuje výběr vhodného snímače otáček a úpravu signálu ze snímače do podoby vhodné pro zpracování v mikroprocesoru.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jiří Pařízek,CSc. |
Křivák,L.: Číslicová regulace otáček dvoufázového motoru, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2004.
Diplomová práce se zabývá číslicovou regulací dvoufázového asynchronního motoru pomocí procesoru ADuC812. Z metod řízení byla zvolena fázová metoda spočívající ve změně vzájemného fázového posuvu mezi budícím a řídícím napětím. Práce zahrnuje teoretický princip asynchronních motorů obecně, dále princip dvoufázových asynchronních motorů a metody řízení dvoufázových asynchronních motorů. Součástí je návrh realizace včetně konstrukce přípravku a podrobné rozebrání jednotlivých bloků, popis signálu ze snímače otáček a jeho zpracování, popis algoritmu řízení a výpis konkrétního programu a popis přípravku pro experimentální ověření funkce realizovaného v rámci diplomové práce.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jiří Pařízek,CSc. |
Smejkal,V.: Digitální dvouosý ovladač úhlového pohybu optického zbraňového systému s krokovými motory, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2004.
Práce je zaměřena na řízení motorů procesorem a na jeho různé varianty. Návrh vychází ze zadaného řídící obvod ADuC812 a dvojice bipolárních krokových motorů. Natáčení motorů se provádí pomocí čtyř tlačítek, každé reprezentuje jeden směr natočení motoru. Pomocí pátého tlačítka se u motorů mění jejich rychlost natočení, mez natočení a oddělené krokování. Natočení motorů se zjišťuje z úhloměrů umístěných na motorech nebo z displeji přípravku.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Michal Dub |
Šerák, J.: Číslicový registrátor překročených parametrů u pístových motorů, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2004.
Obsahem práce je výběr polovodičové paměti typu „nonvolatile“ s velkou kapacitou a její připojení k mikroprocesoru ADuC812. Práce obsahuje obvodový návrh a realizace zapojení laboratorního vzorku registrátoru dat pro záznam provozních parametrů z pístového motoru s využitím bezeztrátové komprese. Je uveden výpis programu pro mikroprocesor i způsob zpětné rekonstrukce dat ze záznamu v paměti.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jiří Pařízek,CSc. |
Ježek,M.: Návrh a realizace přípravku s číslicovou stabilizací otáček stejnosměrného motoru, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2003.
Obsahem práce je kompletní teoretický rozbor stejnosměrných motorů, způsobů zapojení a ovládání včetně číslicového. Dále je popsán realizovaný přípravek včetně výsledných dosažených hodnot. Součástí je program v asembleru pro ADuC 812 a uvedené zapojení.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: por.Ing.Michal Dub |
Koukol,O.: Laboratorní přípravek mikroprocesorového modulu s CAN rozhraním, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2003.
Obsah práce je složen z teoretické a praktické části. Teoretická část obsahuje podrobný popis sběrnice CAN a jejího protokolu. Praktická část zahrnuje detailní popis realizace modulu a jeho programovou obsluhu, včetně možnosti provádění simulací provozu na sběrnici CAN.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Špaček,Z.: Laboratorní přípravek modernizovaného bloku regulace překročení parametrů motoru „UEČO“, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2003.
Obsahem diplomové práce je návrh a realizace modernizovaného bloku „UEČO“ za použití mikroprocesoru a moderní součástkové základny. Blok UEČO slouží k regulaci činnosti pístového motoru a zásahům v případě překročení provozních parametrů motoru.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Andrš,R.: Modelování a měření dynamických vlastností leteckých pitot-statických systémů, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2003.
Obsahem diplomové práce je modelování dynamických vlastností leteckých pitot-statických systémů s využitím teorie elektropneumatické analogie.
Vedoucí DP: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. Por. Ing. Michal Dub |
Černý,Z.: Laboratorní model gyroskopického kompasu, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2003.
Obsahem
diplomové práce je návrh a realizace laboratorního modelu gyroskopického
kompasu na bázi směrového gyroskopu, včetně realizace modelu v podobě
SW pro PC. V práci je uveden popis konstrukčního řešení s popisujícími
obrázky, výsledky počítačových simulací.
Vedoucí DP: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Konzultanti: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. Por. Ing. Michal Dub |
Janošek,M.: Laboratorní přípravek inteligentního potenciometrického snímače., Diplomová práce, K307, VA Brno, 2003
Diplomová práce obsahuje v úvodní teoretické části stručné seznámení s problematikou inteligentních snímačů. Praktická část práce obsahuje popis návrhu a realizace laboratorního přípravku s „inteligentním potenciometrem“, rozbor chyb měřícího řetězce a výsledky měření.
Vedoucí DP: Ing.Jiří Pařízek,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. Por. Ing. Michal Dub |
Chlumský,
O.: Návrh a
realizace měřicího řetězce pro zpracování signálu z kapacitního snímače. Diplomová práce, ÚR-FEKT VUT Brno,
2003.
Zadání:
Navrhněte a realizujte měřicí
řetězec pro zpracování signálu z kapacitního vysílače pro měření
množství paliva v nádrži. Měřicí řetězec musí umět zpracovat změnu
kapacity na kapacitním snímači a upravit údaj o množství paliva v nádrži
udávaný v objemových nebo váhových jednotkách s ohledem na tvar
nádrže, permitivitu a teplotu paliva.
Proveďte rozbor měřicího řetězce z hlediska chyb měření s ohledem na změny parametrů paliva a možný pohyb nádrže. Tyto poznatky aplikujte do výpočetního algoritmu závislosti Q/C (množství paliva/kapacita snímače).
Ověřte funkci navrženého a realizovaného zapojení při využití kapacitního snímače simulovaného „ladícím“ kondenzátorem. Zjistěte spolehlivost zapojení při simulaci možných závad (zkrat na snímači, přerušení vedení).
Vedoucí diplomové práce : |
Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., VA Brno |
Pedagogický vedoucí: |
Ing. Viera Biolková |
Vladimír Růžička: Laboratorní přípravek indukčního snímače s číslicovým výstupem, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2002.
V diplomové práci je řešena problematika digitalizace analogového signálu získaného z indukčního vysílače. Návrh laboratorního přípravku obsahuje zdroj budícího signálu pro indukční vysílač, obvody pro zpracování výstupního střídavého signálu z vysílače a mikroprocesorové obvody pro digitalizaci signálu a následné zobrazení polohy na LCD displeji.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Michal Blahůšek: Laboratorní přípravek korektoru výšky s číslicovým výstupem, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2002.
Diplomová práce je zaměřena na digitalizaci analogového signálu z korektoru výšky KV-16, používaném na letecké technice. Dva analogové signály (z korektoru výšky a barometrického tlakoměru) jsou napěťově upraveny a zpracovány mikroprocesorovými obvody. Na připojeném LCD displeji se zobrazuje aktuální barometrická výška a po aktivaci režimu stabilizace výšky i odchylka od této výšky měřená korektorem výšky. Vzhledem k nelineárním závislostem mezi výstupním napětím z korektoru výšky a skutečnou odchylkou od stanovené výšky obsahuje mikroprocesor sadu korekčních programů na linearizaci této závislosti.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jiří Pařízek,CSc. |
Kolínek,M.: Snímání
nízkofrekvenčního signálu zvukovou kartou. Diplomová práce, ÚR-FEKT VUT Brno,
2002.
Diplomová práce řeší úlohu tenzometrické snímání namáhání konstrukce s pomocí klasického PC vybaveného zvukovou kartou. Získané napětí z tenzometrického mostu je zesíleno a použito k amplitudové modulaci nosného kmitočtu ca 2kHz. Takto získaný nf signál je veden do zvukové katry, kde je vzorkován a nadstavbovým programem (VisualBasic) v Excelu jsou pak naměřené údaje zpřístupněny obsluze jak v tabulkové tak i grafické podobě.
Vedoucí diplomové práce : |
Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., VA Brno |
Pedagogický vedoucí: |
Doc.Ing. Jaromír Kolouch, CSc. |
Říha,F.: Stabilizátor teploty řízený mikroprocesorem, Diplomová práce, K307, VA Brno, 2001.
V diplomové
práci je řešena problematika měření teploty pomocí čidla s nelineární
charakteristikou, její linearizace a na základě této linearizace výpočet
teploty. Dále je zde řešena regulace teploty v uzavřeném prostoru
pomocí ohřevu a chlazení. S vlastní realizací je dále řešeno
několik drobnějších úloh, jako zobrazení údaje na displeji a obsluha
displeje, ošetření tlačítek a zobrazení nastavované teploty.
Vedoucí DP: Doc.Ing. Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Bystřický,R.: Návrh laboratorního přípravku fluidikového snímače úhlové rychlosti s číslicovým výstupem.Diplomová práce, K307, VA Brno, 2001.
Práce pojednává o způsobu měření úhlové rychlosti pomocí fluidikového snímače. Zabývá se rozborem snímače, přípravku, elektronickým schématem, programovou obsluhou mikroprocesoru a programem v PC. Je zde uvedena metodika měření na přípravku fluidikového snímače.
Vedoucí DP: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Malkus,
M.: Model digitálního tlakoměru s kmitající strunou. Diplomová práce,
K307, VA Brno, 2001.
Diplomová
práce obsahuje návrh elektronických obvodů a konstrukční řešení digitálního
tlakoměru s kmitající strunou. V práci jsou uvedeny základní
charakteristiky snímače. Je uvedena metodika prováděných měření a
způsob prováděných měření. Vyhodnocení měření se provádí pomocí
PC.
Vedoucí DP: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Vymazal, M.: Laboratorní přípravek absolutních optických snímačů polohy. Diplomová práce, K307, VA Brno, 2001.
Diplomová práce obsahuje teoretický rozbor optických polohových snímačů, návrh laboratorního přípravku absolutního optického snímače spolu s jeho fyzickou realizaci v podobě přípravku. Polohu indikuje zobrazovač, vyhodnocení je možné provádět také s využitím počítače PC.
Vedoucí DP: Ing.Jiří Pařízek,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Kudrna, D.: Návrh řídícího systému pro amplitudové řízení dvoufázového asynchronního motoru. Diplomová práce, K307, VA Brno, 2001.
Princip činnosti dvoufázového asynchronního motoru, regulace otáček dvoufázových asynchronních motorů, změřené charakteristiky konkrétního motoru, návrh řídicího systému pro dvoufázový asynchronní motor, návrh výkonové části pro dvoufázový asynchronní motor, realizace řídicího systému. Přílohy obsahující schemata zapojení, návrh plošných spojů a rozmístění součástek na desce výkonového obvodu.
Vedoucí DP: Ing.Ladislav.Kyncl,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Vyhnálek, Z.: Digitální palivoměr soudobého letounu. Diplomová práce, K307, VA Brno, 2001.
Práce pojednává o struktuře měřiciho řetězce digitálních palivoměrů a o zdrojích chyb měření. Zvláštní pozornost je věnována chybám měření způsobeným geometrickým uspořádáním měřicího kapacitoru a tvaru nádrží.
Vedoucí DP: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Buchta,P.: Přepis dat analogových parametrů registrátorů SARPP-12 do digitální podoby. Diplomová práce, K307, VA Brno, 2001.
Diplomová práce rozebírá možnosti rekonstrukce letu ze záznamu palubního registrátoru typu SARPP-12 pomocí výpočetní techniky.
Vedoucí DP: Ing.Jiří Pařízek,CSc. |
Konzultanti: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Stanke,M.: Návrh a realizace přípravku pro řízení otáčení hřídele stejnosměrného motoru. Diplomová práce, K307, VA Brno, 2000.
V diplomové práci je řešena problematika regulace rychlosti otáčení hřídele stejnosměrného motoru na základě měření rychlosti otáčení s pomocí tachogenerátoru. Řízení otáčení je provedeno s pomocí PWM regulace. Vyhodnocení okamžité rychlosti otáčení je realizováno s mikroprocesorem AT89C2051.
Vedoucí DP: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jan Čižmár,CSc.. |
Baluch, V. Matematický rozbor funkcí SAU 22M na letounu SU-22. Diplomová práce. K307, VA Brno, 2000.
Teoretický rozbor pohybu letounu v prostoru. Zpracování aerodynamických koeficientů letoun SU-22. Popis autopilota SAU 22M. Simulace podélného a stranového pohybu letounu SU 22 v prostředí MATLAB - Simulink. Předloženy výsledky simulace pohybu v grafické podobě.
Vedoucí DP: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Jan Čižmár,CSc.. |
Buchta, R. Návrh a realizace přípravku pro linearizaci nastavení hřídele krokového motoru. Diplomová práce. K307, VA Brno, 2000.
Rozbor problematiky linearizace nastavení hřídele krokového motoru, základní vlastnosti použitých obvodů, popis konstrukce přípravku, popis programového vybavení pro linearizaci nastavení hřídele motoru. Uvedeny výpisu SW v assembleru.
Vedoucí DP: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: Ing.Pavel Goliáš |
Dub, M. Návrh a realizace řídicího systému pro řízení otáček stejnosměrného motoru postupnou metodou. Diplomová práce. K307, VA Brno, 2000.
Teorie řízení otáček stejnosměrných motorů, návrh řídicího systému, který obsahuje generátor impulsů, zpožďovací obvody, tvarovací obvody, návrh desky plošných spojů. Popis použité výkonové části IR2113, proudová ochrana, popis realizace a měření. Přílohy obsahující technický popis součástek.
Vedoucí DP: Ing.Ladislav Kyncl,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc.. |
Ing.Pavel Goliáš |
Štěpánek,
M.: Laboratorní přípravek pro linearizaci nastavení hřídele krokového
motoru, Diplomová práce, ÚR-FEI VUT Brno, 2000.
Diplomová práce obsahuje návrh a realizaci laboratorního přípravku pro linearizaci nastavení hřídele krokového motoru s využitím jednočipového mikroprocesoru AT89C2051. K ovládání krokového motoru je využit princip PWM. Lineárního pohybu se dosahuje programovým způsobem při definování nelinárního proudu vinutím krokového motoru s pomocí tabulky, která je vložena do mikroprocesoru. Pohyb hřídele krokového motoru je vydáván z připojeného řídícího počítače (PC). Výkon koncového stupně pro napájení krokového motoru je cca do 100W.
Vedoucí diplomové práce : |
Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., VA Brno |
Pedagogický vedoucí: |
Ing. Jaromír Kolouch, CSc. |
Novotný,Z.:
Laboratorní přípravek pro měření úhlu natočení selsynu, Diplomová práce,
ÚR-FEI VUT Brno, 2000.
Diplomová práce obsahuje návrh a realizaci laboratorní přípravek pro měření úhlu natočení selsynu - vysílače s využitím jednočipového mikroprocesoru AT89C2051. Přenos naměřených hodnot do připojeného počítače (PC) je realizováno sériovým rozhraním RS-232. Je navržen a realizován matematický algoritmus odstranění metodické chyby měření, který je pro svou složitost umístněn v PC.
Vedoucí diplomové práce : |
Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., VA Brno |
Pedagogický vedoucí: |
Ing. Jaromír Kolouch, CSc. |
Fedič,J.: Ultrazvukové měření vzdušných letových parametrů. Diplomová práce, K307, VA Brno, 1999.
V diplomové práci je řešena problematika měření vzdušné rychlosti s pomocí ultrazvukové metody. Je realizován model virového ultrazvukového snímače vzdušné rychlosti, zpracován přehled chyb měření v navrženém měřícím řetězci. Princip měření spočívá v měření délky periody s pomocí časovače 8253 v přídavné kartě v PC.
Vedoucí DP: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Urbánek, L.:Návrh napěťového střídače pro frekvenční řízení asynchronních motorů. Diplomová práce, K307, VA Brno, 1999.
Diplomová práce obsahuje popis modelu asynchronního motoru a strukturu napěťového frekvenčního měniče. Zohledňuje používané polovodičové prvky pro frekvenční měniče. Obsahuje návrh usměrňovače, pulsního měniče a jeho řízení a napěťového střídače. Je uveden popis realizovaného měniče a odpovídající principiální a konstrukční schéma.
Vedoucí DP: Ing.Ladislav.Kyncl,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Vyhlídal, L.: Laboratorní přípravek pro diagnostiku indukčnostních snímačů. Diplomová práce, K307, VA Brno, 1999.
Obsahem diplomové práce je diagnostika indukčnostních snímačů neelektrických veličin metodou měření elektrických napětí pomocí měřicí karty pro PC. Součástí práce je laboratorní přípravek pro diagnostiku a simulaci poruchových stavů indukčnostních snímačů a diagnostický program pro PC.
Vedoucí DP: Ing.Jiří Pařízek,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Zeman, J.: Inteligentní snímač úhlového natočení hřídele. Diplomová práce, K307, VA Brno, 1999.
Diplomové práce obsahuje rozbor indukovaného napětí v cívkách selsynu, návrh a realizaci přípravku pro měření úhlu natočení selsynového vysílače. Výsledkem je laboratorní přípravek s využitím mikroprocesoru ATMEL 89C2051, který po připojení do PC umožňuje digitalizovat úhel natočení selsynu.
Vedoucí DP: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Konzultant: |
Cimprich,M.:Šířkově pulsní řízení stejnosměrného motoru. Diplomová práce, K307, VA Brno, 1998
V diplomové práci jsou uvedeny charakteristiky řízeného stejnosměrného motoru MU431, způsob modulace řídícího signálu, tranzistorové klíče pro řízení motoru. Práce obsahuje návrh tohoto klíče, změřené průběhy řídících signálů a celkové schéma realizovaného laboratorního přípravku včetně popisu jeho funkce.
Vedoucí DP: Ing.Ladislav Kyncl,CSc. |
Konzultanti: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Ing.Jan Čižmár,CSc. |
|
Ing.Pavel Goliáš |
Coufal, V.: Model digitálního magnetického kompasu. Diplomová práce, K307, VA Brno, 1998
Diplomová práce obsahuje návrh a popis laboratorní pomůcky - elektronických obvodů pro zpracování signálů indukčních sond magnetického kompasu, jejichž výstupní signály jsou digitalizovány pomocí měřicí karty do PC. Práce dále obsahuje nutný software pro výpočet magnetického kursu a výsledky laboratorního měření pro ověření funkčnosti.
Vedoucí DP: Ing.Jan Čižmár,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Litera, T.: Laboratorní přípravek pro diagnostiku potenciometrických snímačů. Diplomová práce, K307, VA Brno, 1998
Jádrem diplomové práce je návrh diagnostiky potenciometrických snímačů různého typu a návrh laboratorního přípravku pro diagnostická měření pomocí měřicí karty do PC. Součástí práce je realizace laboratorního přípravku a programového vybavení pro PC.
Vedoucí DP: Ing.Jiří Pařízek,CSc. |
Konzultant: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Buřval,S.
:Diagnostická měřicí ústředna řízená mikropočítačem, Diplomová práce,
ÚR-FEI VUT Brno, 1998.
Práce
obsahuje teoretický rozbor zpracování analogové veličiny na číslicovou.
Obsahuje návrh a realizaci
zapojení diagnostické měřicí ústředny, která je řízena mikroprocesorem
ATMEL AT89C2051
Vedoucí diplomové práce : |
Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., VA Brno |
Pedagogický vedoucí: |
Ing. Jaromír Kolouch, CSc. |
Školní rok 1996/1997
Goliáš,
P.: Generátor řídících impulsů. Diplomová práce, K307, VA Brno,
1997
Diplomová práce je zaměřena na silnoproudou měničovou techniku. Obsahuje návrh generátoru řídících impulsů pro stejnosměrný měnič, jehož spínacími prvky jsou tyristory. Práce obsahuje schéma a hodnoty jednotlivých součástek jak pro generátor řídících obvodů, tak i pro obvod stejnosměrného měniče.
Vedoucí DP: Ing.Ladislav Kyncl,CSc. |
Konzultanti: Doc.Ing.Rudolf Jalovecký,CSc. |
Kavalec,
P.: Možnosti využití DGPS jako přistávacího systému. Diplomová práce, K307, VA Brno,
1997.
Diplomová práce provádí aplikaci možností využití DGPS pro přiblížení na přistání. Práce uvádí srovnání jednotlivých typů přistávacích systémů a jejich technických možností.
Vyhnal,
L.: Model digitální aerometrické centrály. Diplomová práce, K307, VA Brno,
1997.
Zaměření diplomové práce se týká oblasti leteckých přístrojů. Jedná se o realizaci modelu digitální aerometrické centrály, kde je realizován kanál měření statického tlaku. Měření ostatních veličin bylo simulováno potenciometrickými snímači.7
Cviček,R.:
Návrh elektronických obvodů pro monitorování protokolu sériové
komunikace, Diplomová práce, ÚR-FEI VUT Brno,1997.
Práce
obsahuje rozbor komunikace n sériové lince RS-232 standardního PC. Je uveden
návrh zapojení a programové vybavení pro monitorování protokolu sériové
komunikace.
Programové vybavení monitoru umožňuje,
detekci rychlosti komunikace,
Vedoucí diplomové práce : |
Doc. Ing. Rudolf Jalovecký, CSc., VA Brno |
Pedagogický vedoucí: |
Ing. Jaromír Kolouch, CSc. |